Polecamy...

Co trzeba wiedzieć o domowej produkcji alkoholu?

20 października 2017

Domowa produkcja alkoholu jest w naszym kraju coraz popularniejsza. Nie wynika to jednak z faktu, że jest to tylko opcja na po prostu tańszy alkohol. Coraz większej ilości osób zależy na tym, aby otrzymać nie tylko trunek wysokiej jakości, ale również taki, który nie jest dostępny normalnie w sklepach.

Na samym początku warto zastanowić się jaki alkohol właściwie chcemy wyprodukować? Opcji mamy naprawdę sporo. Oczywiście jedną z najpopularniejszych z nich jest bimber, czyli popularna cukrówka. Wielką popularność zyskuje również piwo rzemieślnicze, a liczba piwowarów domowych systematycznie rośnie. Dodatkowo możemy zdecydować się również na nalewki, domowe wina oraz, chyba najmniej oczywiste, miody pitne. Jak widać, zainteresowani naprawdę mają w czym wybierać, my jednak dzisiaj skupimy się na produkcji domowego bimbru.

Cukrówka

W jej skład wchodzi jedynie woda oraz cukier – stąd jej nazwa. Warto podkreślić, że jest to prawdopodobnie najprostsza opcja na produkcję alkoholu, więc idealnie sprawdzi się dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę.

Niezbędny sprzęt

Na samym początku polecamy zaopatrzyć się w cały sprzęt i wszystkie składniki, które będą nam niezbędne w trakcie procesu produkcji.

Składają się na nie:

  • plastikowy fermentor wraz z podziałką o pojemności 30l
  • rurka fermentacyjna
  • mieszadło
  • termometr
  • cukromierz
  • drożdże aktywne, cukier oraz woda.

Jak widać, sprzętu, którego potrzebujemy, nie jest wiele. Nie jest on również kosztowny. Wszystkich tych, którzy są zainteresowani jego zakupem, już teraz zapraszamy do sklepu Alembik, gdzie znajdziecie wszystko, co będzie potrzebne podczas produkcji, do tego w bardzo okazyjnych cenach.

Woda, cukier, drożdże

Warto w tym momencie wspomnieć o tym, o czym trzeba pamiętać podczas wyboru składników. Bo chociaż przepis jest prosty, to jednak proste błędy mogą zniweczyć nasze starania.

Zacznijmy od wody – musi być ona po prostu zdatna do picia. Czy to butelkowa, z kranu czy przegotowana – każda będzie dobrym wyborem.

W przypadku drożdży wybór ma już znacznie. W zależności od naszych preferencji – możemy zdecydować się albo na takie, które szybko fermentują, lecz moc alkoholu będzie niższa, lub wręcz przeciwnie – oferują dłuższą fermentację oraz większą ilość alkoholu. Warto zdecydować się, chociażby na powszechnienie znane firmy Coobra lub te z serii T. Są one oczywiście dostępne w sklepie Alembik.

W przypadku cukru liczy się jego ilość. Na im większą się zdecydujemy, tym dłużej będzie trwała fermentacja i tym mocniejszy alkohol otrzymamy.

Produkcja

Teraz krok po kroku przedstawimy kolejne etapy, które musimy przeprowadzić.

  • Odpowiednią, wybraną przez siebie ilość, cukru, rozpuszczamy w gorącej wodzie, najlepiej w około 10l.
  • Gdy cukier się rozpuści – nastaw uzupełniamy do 25 l (w przypadku, gdy posiadamy fermentor o pojemności 30l – musimy zostawić zapas na burzliwą fermentację). Używamy do tego letniej lub zimnej wody.
  • Sprawdzamy, w jakiej temperaturze powinniśmy dodać drożdże – informacja znajduje się w ich instrukcji. Gdy roztwór ją osiągnie (a będzie to około 25 stopni) – dodajemy je i mieszamy całość mieszadłem.
  • Po kilku godzinach rozpocznie się fermentacja. Jej pierwszy okres jest burzliwy, dlatego nie zamykamy fermentora przez 2 lub 3 dni.
  • Po 2-3 dniach zamykamy fermentor pokrywą wraz z rurką fermentacyjną i pozostawiamy na fermentację cichą.
  • Odpędzamy bimber, gdy cukromierz zanurzy się poniżej wartości zero.
  • Przeprowadzamy destylację.

Czy warto?

Jak widać, proces produkcji bimbru nie jest zbyt trudny i wymagający. Nie jest również ani zbyt długi, ani zbyt kosztowny. Polecamy każdemu, kto jest fanem alkoholu, spróbowanie własnych sił czy to przy produkcji właśnie bimbru, czy przy produkcji innego alkoholu. Niezależnie od tego, czy chcemy się zdecydować na bimber, czy na piwo, wino lub nalewki, cały potrzebny sprzęt (oraz składniki – w przypadku piwa takie jak chociażby słód czy chmiele) dostaniemy w sklepie Alembik. Jeszcze raz serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ich szeroką ofertą. Tymczasem wszystkim życzymy udanego startu i samych udanych trunków!

To może Cię zainteresować