Polecamy...

Destylatory do bimbru – co musimy wiedzieć?

27 lutego 2018

Wyrób alkoholu w naszych domach jest coraz popularniejszy. Nie decydujemy się jednak na produkcję tylko lekkich alkoholi, jak wino czy piwo. Cały czas bardzo popularna jest u nas cukrówa, czyli po prostu bimber. Dobrze zrobiony jest wspaniałym dodatkiem podczas nie jednak imprezy, spotkania czy nawet podczas wesela!

Jednak gdy chcemy zdecydować się na produkcję bimbru, musimy pamiętać, że powinniśmy wybrać do tego odpowiedni destylator. Co musimy o nim wiedzieć i jak właściwie działają destylatory do bimbru?

Podstawa, czyli kocioł.

Podstawą każdego z destylatorów jest właśnie kocioł. To w nim ogrzewany jest bimber. Same kotły muszą być solidnie wykonane, najlepiej ocieplane – to znacznie zwiększa ich wydajność oraz oczywiście wpłynie na obniżenie kosztów energii, którą wykorzystamy podczas produkcji bimbru. Sam kocioł, zazwyczaj, posiada pojemność od około 30 do 50 litrów. Jeżeli zdecydujemy się na destylator wysokiej jakości, to podgrzanie bimbru – do temperatury wrzenia – może wynosić raptem 30-40 minut!

Kolumna rektyfikacyjna.

Gdy bimber jest ogrzewany, doprowadzany jest do temperatury wrzenia. Następnie alkohol musi zostać oddzielony od wody oraz innych dodatków, które występują w zacierze. Do tego służy właśnie kolumna rektyfikacyjna. Wypełniona ona jest specjalnym, najczęściej kwasoodpornym, wypełnieniem. To na nim właśnie będzie osadzać się wspomniana wcześniej woda oraz dodatki. Sam alkohol, w stanie lotnym, jest lżejszy od powietrza, dzięki czemu ucieka on ku górze.

Chłodzenie w chłodnicy.

Alkohol, właśnie w stanie lotnym, trafia właśnie do chłodnicy. To w niej dochodzi do skroplenia alkoholu, co jest dla nas kluczowym procesem. Sam bimber, gdy jest już skroplony, dostaje się do tzw. komory skraplania. To z niej jest on zlewany.

Dodatkowe funkcje sterowania.

Jeżeli dopiero zaczynamy swoją przygodę z wyrobem bimbru lub po prostu liczy się dla nas precyzja i łatwość działania, warto zastanowić się nad zakupem destylatora z dodatkowym systemem sterowania. Jak sama nazwa wskazuje – nie jest to rozwiązanie dostępne w każdym destylatorze, nie jest też konieczny do tego, aby powstał naprawdę dobry bimber – znacznie jednak ułatwia cały proces. Dzięki niemu możemy np. dokładnie ustawić temperaturę na poszczególnych etapach procesu. Również dzięki takim systemom możemy dokładnie sterować np. zakresem pobierania cieczy. 

O czym pamiętać, gdy kupujemy destylator?

Wszystko zależy od tego, jak wiele chcemy wydać oraz jak dużą produkcję bimbru mamy w planach. Jeżeli nasz budżet jest ograniczony lub produkcja alkoholu ma być okazjonalna, warto zdecydować się na zakup destylatora-szybkowara. Jest on stosunkowo tani – ceny zaczynają się od około 200 zł. Sama jego konstrukcja jest bardzo uproszczona, jest relatywnie łatwy w obsłudze i nie zajmuje dużo miejsca. Bardziej zaawansowanymi konstrukcjami są kompaktowe, gazowe destylatory. Są większe, mają bardziej zaawansowaną konstrukcję, a ich ceny zaczynają się od około 500 zł. Jeżeli jednak cenimy profesjonalizm, chcemy stworzyć dużą ilość alkoholu i chcemy mieć łatwość w uzyskaniu znakomitych efektów, warto zainwestować w profesjonalny destylator elektryczny. Koszty takiego rozwiązania zaczynają się od około 1200 zł, jednak potrafią sięgać nawet kilku tysięcy zł. Jednak urządzenia w takiej cenie gwarantują niezawodność, komfort i niezwykłą wytrzymałość.

Gdzie kupić destylator?

Jeżeli mamy w planach zakupić destylator lub akcesoria potrzebne do jego funkcjonowania, warto zainteresować się od razu odwiedzeniem sklepu specjalistycznego. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że kupujemy sprzęt wysokiej klasy. Możemy wtedy również liczyć na profesjonale doradztwo od pracowników sklepu. Z chęcią pomogą oni dobrać sprzęt na miarę naszych oczekiwań i potrzeb – nie przepłacimy i nie kupimy np. zbyt mało wydajnego urządzenia.

Warto zdecydować się na odwiedzenie sklepu Alembik, który nie tylko oferuje zakupy przez internet, ale również posiada on swoje sklepy stacjonarne – w Krakowie oraz w Katowicach. Dodatkowo, w przypadku chęci zakupu takich akcesoriów jak filtry węglowe, uszczelki, sprężynki czy chłodnice – również są one dostępne, dodatkowo w bardzo dobrych cenach!

To może Cię zainteresować